Akcja charytatywna "Lądek Dobrej Nadziei": powrót do życia sprzed powodzi

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Akcja charytatywna "Lądek Dobrej Nadziei": powrót do życia sprzed powodzi
W Lądku-Zdroju trwa sprzątanie po wrześniowej powodziFoto: Krzysztof Kaniewski/REPORTER/East News

Nie wszędzie przygotowania do świąt wyglądają tak samo. W Lądku-Zdroju wciąż trwa naprawa zniszczeń po powodzi, jaka trzy miesiące temu nawiedziła część południowej Polski. Ta niewielka miejscowość to jeden z najbardziej poszkodowanych terenów. O tym, jak mieszkańcy wracają do przedpowodziowej codzienności, w najbliższych dniach opowiada reporter Polskiego Radia Michał Jędrkowiak.

Woda w Lądku-Zdroju opadła, ale zniszczenia pozostały. W tym regionie 15 września woda przerwała wał ziemny przy zaporze. Fala powodziowa zniszczyła miejscowości znajdujące się poniżej tamy - najbardziej ucierpiały Stronie Śląskie i Lądek-Zdrój. Obecni na miejscu dziennikarze Polskiego Radia słyszeli od pracujących tam służb, że drugie z tych miast niespełna dwa tygodnie od katastrofy było "ogromnym placem budowy".


Trzy miesiące później, tuż przed świętami Bożego Narodzenia, do Lądka-Zdroju przyjechał Michał Jędrkowiak. Dziennikarz Polskiego Radia rozmawiał z mieszkańcami o tym, jak teraz wygląda ich życie. Jego relacje będzie można usłyszeć w najbliższych dniach na antenie radiowej Trójki.


"Święta to czas nadziei"

Pan Tomasz z Lądka-Zdroju do dzisiaj remontuje zniszczone przez powódź mieszkanie mamy. Sporo pracy ma też jeszcze u siebie. Przed wielką wodą oboje uciekali na strych, z którego patrzyli na niszczone przez żywioł domy sąsiadów. Tego ciężaru pan Tomasz jeszcze z siebie nie zrzucił, ale - jak co roku - na balkonie powiesił świąteczne ozdoby. - Musimy odbudować i domy, i siebie samych. A święta to czas nadziei - mówi.


Posłuchaj

4:26
"Święta to czas nadziei". Relacja Michała Jędrkowiaka z Lądka-Zdroju (Zapraszamy do Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

 


Pan Tomasz z Lądka-Zdroju Pan Tomasz z Lądka-Zdroju (fot. Michał Jędrkowiak )

Terapeutyczne działanie muzyki

Lądek Zdrój powoli podnosi się z gruzów, a chodzi nie tylko o sprzątanie i remonty, ale też i o mieszkańców, o łapanie psychicznej równowagi, otrząśnięcie się z tragedii. A w tym pomaga muzyka, kultura, sztuka. Jedną z twarzy życia kulturalnego Lądka przed i po powodzi jest Dominka Barabas, piosenkarka, kompozytorka, postać wielowymiarowa. Teraz pracuje w urzędzie, ale przede wszystkim jest artystką. W marcu założyła zespół "Szczęka pęka". - Jest to grupa, jak mówię pieszczotliwie, mojej młodzieży w między 14. a 75. rokiem życia – opisuje ich artystka. Zespół po powodzi szybko wrócił do działania, choć w uszczuplonym składzie…


Posłuchaj

4:26
"Szczęka pęka" znowu śpiewa. Relacja Michała Jędrkowiaka z Lądka-Zdroju (Zapraszamy do Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Dominika Barabas Dominika Barabas (fot. Michał Jędrkowiak)

Wymarzona pralnia... sztabem pomocowym

 
Pani Agnieszka z Lądka-Zdroju mówi, że o otwarciu własnej pralni marzyła od dziecka. Marzenie zrealizowała, a gdy po raz pierwszy wyszła na plus, przyszła powódź i wszystko zniszczyła. Szybko posprzątała i w zniszczonej przez żywioł pralni otworzyła... sztab pomocowy. W końcu - po kilku tygodniach - dzięki pomocy przyjaciół i obcych ludzi znowu otworzyła biznes.

 

Posłuchaj

3:11
Wymarzona pralnia... sztabem pomocowym. Relacja Michała Jędrkowiaka z Lądka-Zdroju (Zapraszamy do Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Agnieszka Węgrzyn z pralni Frania Agnieszka Węgrzyn z pralni Frania (fot. Michał Jędrkowiak)

 

Miłość zniszczona przez powódź

Pan Jerzy Adamczyk mówi, że jest zadowolony - bo żyje. Ma emeryturę, ma gdzie mieszkać. Woda zdewastowała część jego domu, zniszczyła mieszkanie po mamie, ale zabrała też coś jeszcze: jego miłość (drugą po żonie oczywiście) sklepy z antykami w rynku. - 12 zegarów: kominkowe, stojące, wiszące. Porcelany, obrazy, biała broń i wiele, wiele innych rzeczy - wymienia.


Posłuchaj

4:31
Powódź, która zabrała drugą miłość (Zapraszamy do Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

 


Kryształowa historia zniszczona przez powódź

Trzy miesiące po powodzi w Lądku-Zdroju otwierają się kolejne sklepy i punkty usługowe. Wiele jednak wciąż wygląda jak chwilę po przejściu wielkiej wody. Z tego powodu tamtejszy rynek jest raczej opustoszały. Jeden punkt jednak mocno się wyróżnia, to sklep z kryształami prowadzony przez pana Waldemara, który produkuje je i sprzedaje. - Nasi goście, klienci, którzy o nas pamiętają, podnieśli nas na duchu. Wpłacano nam na jeszcze niewyprodukowany towar, to bardzo nas zmobilizowało - opowiada w rozmowie z Michałem Jędrkowiakiem. - Powódź zniszczyła nam ten sklepik, szkło się potłukło. Odrestaurowaliśmy to dużymi siłami przyjaciół, za które bardzo im dziękuję.


Posłuchaj

4:04
Kryształowa historia zniszczona przez powódź (Zapraszamy do Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Waldemar Załucki - pan od kryształów Waldemar Załucki - pan od kryształów

***

Woda i błoto zrujnowały również budynek Centrum Kultury i Rekreacji w Lądku-Zdroju. Zniszczeniu uległy instalacje, sprzęt nagłośnieniowy i oświetleniowy oraz instrumenty. Z tych powodów sala koncertowa miejscowego domu kultury praktycznie przestała istnieć. Popowodziowe zdjęcia, na których widać górę mokrego, zabłoconego i zniszczonego sprzętu z Domu Kultury, są przygnębiające. Straty oszacowano na 500 tysięcy złotych; trzeba jednak odkupić każdy kabelek, każdą żarówkę i każde gniazdo na każdą wtyczkę. Do tego należy dołożyć instrumenty Domu Kultury, które przepadły.

Przeczytaj także

Lokalny samorząd i ludzie na miejscu wkładają mnóstwo czasu, wysiłku i środków, by wszystko uprzątnąć, osuszyć, przygotować do remontu, ale przyda im się każda pomoc. Dlatego Polska Fundacja Muzyczna postanowiła zadziałać. Wraz z Dominiką Barabas - kompozytorką, aranżerką, autorką tekstów, producentką, multiinstrumentalistką i wokalistką z Lądka-Zdroju, Programem Trzecim Polskiego Radia, Pauliną Przybysz i jej gośćmi, oraz przy wsparciu Oli Jasionowskiej, która przygotowała oprawę wizualną akcji, Polska Fundacja Muzyczna rozpoczęła zbiórkę "Lądek Dobrej Nadziei", by zakupić wszystko co niezbędne, aby sala CKiR w Lądku-Zdroju znowu mogła zabłysnąć, zagrać i zaśpiewać. 

Szczegóły akcji oraz informacje o tym, jak można włączyć się w pomoc, są dostępne w tym miejscu.


    ***

    qch/pr/dm

    Polecane