Najlepsi z najlepszych we Wrocławiu. 61. festiwal Jazz nad Odrą

Tegoroczna edycja Festiwalu Jazz nad Odrą przyciąga uwagę wyjątkowym składem artystów, wśród których znajdują się zdobywcy najbardziej prestiżowych nagród muzycznych, takich jak Grammy i Fryderyki. 

Najlepsi z najlepszych we Wrocławiu. 61. festiwal Jazz nad Odrą

61. festiwal Jazz nad Odrą odbędzie się w dniach 23-27 kwietnia

Foto: mat. promocyjne

Wśród dziesiątek zaproszonych muzyków usłyszymy m.in. takie nazwiska jak Joe Lovano, Janis Siegel i Yaron Gershovsky (z legendarnego The Manhattan Transfer), James Carter, Makoto Ozone, oraz zdobywający entuzjastyczne recenzje Marquis Hill, Joe Sanders, Daniel Rotem, Lage Lund, Daniel Herskedal i Obed Calvaire.

W środę 23 kwietnia na scenie Impart Centrum premierowy materiał z płyty „Inscape” zagra Piotr Wojtasik z zespołem. Ten znakomity trębacz i kompozytor, jeden z najwybitniejszych muzyków w historii polskiego jazzu, jest wielokrotnym laureatem Fryderyków i wieloletnim liderem rankingu Jazz Top magazynu Jazz Forum. Wraz ze swoim międzynarodowym kwintetem zaprezentuje kompozycje, zarejestrowane jako najnowszy album w legendarnym Van Gelder Studio w USA.

Także w środę, na scenie klubu Vertigo, będziemy mieć szansę wysłuchać artystów światowego formatu. Członkiem kwartetu Piotra Wyleżoła w projekcie „I Love Music” jest m.in. węgierski perkusista, wielokrotny laureat Grammy - Ferenc Nemeth, oraz amerykański saksofonista Andy Middleton i jeden z najbardziej rozchwytywanych basistów w Polsce – Michał Barański.

W piątek 25.04 wystąpi legendarny saksofonista Joe Lovano (laureat nagrody Grammy i licznych nominacji do tego prestiżowego wyróżnienia). Jego koncert z Trio Fascination (Joey Baron, Andres Christensen) to okazja, aby usłyszeć mistrzowskie interpretacje zarówno autorskich utworów, jak i klasycznych standardów jazzowych.
Darek Oleszkiewicz (nominowany do nagrody Grammy wrocławianin, kontrabasista od dekad mieszkający w Los Angeles) wystąpi w kwartecie wspaniałego saksofonisty Daniela Rotema, w programie „The Wise One- muzyka Johna Coltrane’a”, w którym na fortepianie zagra wielokrotny laureat Grammy – Billie Childs, a na perkusji Christian Euman (który tę nagrodę dostał w lutym tego roku).

Artyści i artystki występujący w tegorocznym Jazzie nad Odrą to nie tylko twórcy utytułowani, ale także doświadczeni we współpracy z innymi najznamienitszymi muzykami naszych czasów. Wielu z nich, oprócz koncertowania i nagrywania, prowadzi działalność edukacyjną w najbardziej znaczących muzycznych uczelniach na świecie, jak CalArt, Julliard School i Herbie Hancock Institute of Music.

Tegoroczna 61. edycja Festiwalu Jazz nad Odrą zapowiada się jako prawdziwa uczta dla melomanów.

Festiwal Jazz nad Odrą, odbywający się już ponad 60 lat we Wrocławiu, jest jednym z najstarszych festiwali jazzowych w Europie.

W przeszłości był symbolem muzycznego buntu i oporu wobec systemu.

„W czasach PRL przyjazd artysty z Zachodu był świętem. W takim kontekście łatwiej sobie wyobrazić, jak szalonym festiwalem radości i wolności był wtedy Jazz Nad Odrą.” – podkreśla Igor Pietraszewski, od września ubiegłego roku dyrektor artystyczny JnO. – „Hala Ludowa pękała w szwach, tysiące ludzi uczestniczyło corocznie w tym wielkim, wspaniałym wydarzeniu. Przychodzili nawet ci, którzy nie byli fanami jazzu – impreza przyciągała tłumy, wreszcie coś się działo. Jazz w komunistycznej Polsce miał specyficzny kontekst – był muzyką amerykańskiej wolności”.
Z biegiem lat festiwal stał się jednym z najważniejszych wydarzeń muzycznych w Polsce, prezentując to, co w światowym jazzie najcenniejsze. Wśród legend, które gościły na scenach Jazzu nad Odrą, znaleźli się tacy giganci, jak m.in. perkusista Buddy Rich, saksofoniści Stan Getz, Lee Konitz i Archie Shepp, pianiści McCoy Tyner, Kenny Barron i Brad Mehldau. A to zaledwie kilka nazwisk z całej plejady najwybitniejszych artystów, którzy w ciągu ponad sześciu dekad odwiedzili Wrocław.

Igor Pietraszewski: „Dzisiaj występy zespołów ze świata są we Wrocławiu codziennością, a możliwości wyboru ogromne. Z drugiej strony można odnieść wrażenie, że w wolnorynkowej, kapitalistycznej codzienności sztuka nie ma takiego znaczenia, jak kiedyś. A mimo to ludzie poszukują piękna, wzruszeń i głębszych przeżyć w sztuce, chodzą do teatrów, oper, filharmonii… A jazz, chociaż ponad 100 lat temu powstał w nocnych lokalach Nowego Orleanu jako muzyka rozrywkowa, z czasem ewoluował w stronę sztuki wyższej. Mimo to zachował charakterystyczną żywiołowość i niepowtarzalność.”

Współczesne edycje festiwalu kontynuują tradycję prezentacji wybitnych artystów, dzięki którym Wrocław na kilka dni staje się stolicą jazzu. Festiwal prezentuje muzyków różnych generacji, poruszających się w różnorodnych stylistykach w obrębie gatunku.

Tegoroczna edycja Festiwalu Jazz nad Odrą przyciąga uwagę wyjątkowym składem zaproszonych gości, wśród których znajdują się artyści wielokrotnie nominowani i nagradzani prestiżowymi nagrodami muzycznymi, takimi jak Grammy i Fryderyki, laureaci plebiscytów i rankingów w magazynach Down Beat i Jazz Forum, oraz zwycięzcy międzynarodowych konkursów muzycznych (m.in. najważniejszego jazzowego konkursu im. Theloniusa Monka).
„Jazz jest sztuką żywą i nigdy nie wiadomo, w którą stronę koncert się rozwinie. – zapewnia szef Rady Artystycznej - Warto choć raz przyjść i tego doświadczyć, bo miłość do jazzu rodzi się na koncertach. Nie trzeba specjalnego przygotowania; jeśli się chociaż trochę otworzymy i damy się mu porwać, to pokaże nam swoje piękno.”

Konkurs na Indywidualność Jazzową im. Wojtka Siwka

Jazz nad Odrą to nie tylko wspaniałe doznania muzyczne w trakcie kilkunastu koncertów artystów z całego świata. To również prestiżowy konkurs dla młodych muzyków.

Konkurs na Indywidualność Jazzową im. Wojtka Siwka to jeden z najbardziej znanych konkursów jazzowych w Polsce i od zawsze bardzo ważna część festiwalu. W tym roku początkujących adeptów tej sztuki przyciąga nie tylko pula nagród: 25 000 zł od Prezydenta Wrocławia, 12 000 zł od ZAiKS, luksusowy zegarek Oris czy promocja w magazynie Jazz Forum, ale także szansa zaprezentowania się przed uznanymi osobistościami, które zasiadają w jury. Laureata wyłoni jury festiwalu w składzie: Dariusz Oleszkiewicz, Mark Shim i Jakub Stankiewicz.
Finał konkursu odbędzie się pierwszego dnia Festiwalu Jazz nad Odrą, 23 kwietnia 2025 r. od godziny 10:00 w Impart Centrum we Wrocławiu. Ogłoszenie werdyktu jury i rozdanie nagród nastąpi tego samego dnia podczas koncertu wieczornego.

Laureat lub Laureatka Grand Prix Konkursu na Indywidualność Jazzową im. Wojtka Siwka 2025 wystąpi także podczas koncertu wieczornego 24 kwietnia 2025 r.

Konkurs ma charakter otwarty. Mogą wziąć w nim udział artyści i wykonawcy, którzy nie przekroczyli 30. roku życia, nie są laureatami Grand Prix ani nagród indywidualnych Jazzu nad Odrą z lat ubiegłych. W przypadku zespołów co najmniej połowa wykonawców musi posiadać polskie obywatelstwo.

Z okazji Festiwalu czeka nas także wydarzenie towarzyszące: wystawa World Jazz Photo w Impart Centrum (wernisaż 23 kwietnia 2025 roku w godzinach 17:30–18:30), na której będzie można zobaczyć 36 prac polskich fotografów nagrodzonych w tym prestiżowym konkursie.

***

Patronem medialnym festiwalu jest Program 3 Polskiego Radia.