PiS otrzyma środki po decyzji PKW? Sasin: odpowiedzialność karna i konstytucyjna

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail

- Uchwała PKW jest jasna, prawo jest jasne. Sam minister finansów pod koniec listopada w piśmie odpowiadającym Prawu i Sprawiedliwości pisał, że on pełni tylko techniczną rolę w tej sprawie i będzie literalnie wykonywał uchwały PKW. W tej chwili ma uchwałę PKW i powinien ją wykonać - mówił w radiowej Trójce Jacek Sasin, poseł Prawa i Sprawiedliwości.

"Odpowiedzialność karna i konstytucyjna ministra finansów"

Państwowa Komisja Wyborcza, wykonując postanowienie SN, przyjęła 30 grudnia sprawozdanie finansowe komitetu Prawa i Sprawiedliwości z wyborów parlamentarnych z 2023 r. PKW podkreśliła zarazem, że nie przesądza, czy Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych SN, która wydała to orzeczenie, jest sądem i nie przesądza o jego skuteczności. Decyzja PKW trafiła do ministra finansów Andrzeja Domańskiego.

Poseł Prawa i Sprawiedliwości Jacek Sasin mówił o odpowiedzialności karnej dla ministra finansów Andrzeja Domańskiego, jeśli ten nie wypłaci pieniędzy dla Prawa i Sprawiedliwości. Były wicepremier powiedział w radiowej Trójce, że za takie działanie grozi odpowiedzialność karna i konstytucyjna.

Posłuchaj

27:35
Jacek Sasin o decyzji PKW ws. środków dla Prawa i Sprawiedliwości (Bez uników)
+
Dodaj do playlisty
+

Jednoznaczna decyzja PKW

- Ta decyzja jest jednoznaczna, jej kwintesencją jest to, że zostało przyjęte sprawozdanie finansowe Prawa i Sprawiedliwości, a konsekwencją przyjęcia sprawozdania jest wypłacenie środków i żadne inne okoliczności, żadna publicystyka, która mogła się znaleźć w tej uchwale tego nie zmienią - stwierdził poseł.

Zdaniem Sasina, jeśli PiS nie otrzyma środków zgodnie z decyzją PKW, będzie to dowód na to, że główna partia opozycyjna jest pozbawiona możliwości równego prowadzenia kampanii wyborczej w wyborach prezydenckich. - Kolejny dowód na to, że w Polsce demokracja już całkowicie zanikła, że w obliczu wyborów prezydenckich nie ma czystej gry - ocenił gość audycji.

Najczęściej czytane

29 sierpnia PKW odrzuciła sprawozdanie komitetu wyborczego Prawa i Sprawiedliwości z wyborów parlamentarnych z 2023 r. PiS złożyło skargę na tę decyzję do Sądu Najwyższego. 11 grudnia Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych SN, która jest właściwa do rozpatrywania skarg na uchwały PKW, uznała skargę partii. 16 grudnia PKW zdecydowała o odroczeniu obrad w sprawie sprawozdania PiS do czasu "systemowego uregulowania przez konstytucyjne władze RP" statusu prawnego Izby Kontroli SN. Sprawa wróciła na posiedzenie PKW 30 grudnia.

Status Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych SN jest kwestionowany przez obecny rząd, w tym Ministerstwo Sprawiedliwości, który przywołuje w tej sprawie nie tylko orzecznictwo ETPC czy TSUE, ale także uchwałę połączonych izb Sądu Najwyższego z 2020 r. Podobnie do sprawy odnoszą się niektórzy członkowie Państwowej Komisji Wyborczej.

***

Audycja: Bez uników
Prowadząca: Renata Grochal
Gość: Jacek Sasin (Prawo i Sprawiedliwość)
Data emisji: 8.01.2025
Godzina emisji: 8.12

Źródło: Trójka/ka

Polecane