Jakość powietrza w Polsce. Jesteśmy w tyle za Unią Europejską

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Jakość powietrza w Polsce. Jesteśmy w tyle za Unią Europejską
Raport przygotowany przez Fundację Schumana i Fundację Adenauera mówi jasno: w Polsce mamy tragiczną jakość powietrzaFoto: FotoDax/Shutterstock

Z raportu opracowanego przez Fundację Schumana i Fundację Adenauera "Europa przeciw katastrofie klimatycznej" wynika, że stan środowiska w Polsce wypada najgorzej na tle całej Unii Europejskiej. Nasz kraj znajduje się w trójce państw o najwyższej śmiertelności wywołanej zanieczyszczeniami powietrza. Smog może potęgować choroby płuc, alergie oraz schorzenia skóry. Fundacja ClientEarth, w imieniu dwóch chorych na astmę, pozywa Skarb Państwa za brak skutecznej walki ze smogiem.

Więcej na temat wpływu smogu w audycji "Górska o Klimacie". Gościniami Pauliny Górskiej były Olga Wdowiczak, lekarka, specjalistka ds. zdrowia środowiskowego, Health and Environmental Alliance, oraz Agnieszka Warso-Buchanan, radczyni prawna związana z fundacją ClientEarth. Prawnicy dla Ziemi.


Posłuchaj

29:57
Jakość powietrza w Polsce. Jesteśmy w tyle za Unią Europejską (Górska o Klimacie/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Jest lepiej, ale przed nami wciąż dużo pracy

- Niestety, na tle Unii Europejskiej dalej mamy jedno z najgorszych jakościowo powietrze. Ponadto jeśli patrzymy na wytyczne Światowej Organizacji Zdrowia, która podaje poziomy, przy których wiemy, że to zanieczyszczenie wpływa negatywnie na nasze zdrowie, to nawet 96 proc. mieszkańców miast oddycha niebezpiecznym dla zdrowia powietrzem. Oceniając to w skali 1-10 z perspektywy zdrowia niestety nie dałabym dobrej oceny - komentuje Olga Wdowiczak. - To może trójka, bo jakość w Polsce się powiększa w perspektywie na przykład dziesięcioletniej. Ale wciąż jest dużo do zrobienia - dodaje.

Agnieszka Warso-Buchanan jakość polskiego powietrza ocenia na "0". I nie pozostawia złudzeń. - Powietrze w Polsce nam szkodzi, szczególnie w sezonie grzewczym. Te normy, które są zapisane w przepisach prawa, to wyraz pewnego kompromisu politycznego. One nie mają nic wspólnego z rekomendacjami naukowców i lekarzy ze Światowej Organizacji Zdrowia - podkreśla gościni Trójki. - Jeżeli porównujemy stan jakości powietrza do tych wytycznych to niestety jest bardzo źle - komentuje rozmówczyni Pauliny Górskiej.

Przeczytaj także

Smog a program "Czyste powietrze"

Pod koniec listopada Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) poinformował o zawieszeniu przyjmowania nowych wniosków w programie "Czyste powietrze". Jest to program dotacji do wymiany tak zwanych kopciuchów, czyli nieekologicznych kotłów na węgiel i drewno oraz przeprowadzenia termomodernizacji domów jednorodzinnych. Jak wskazywała prezeska funduszu Dorota Zawadzka-Stępniak, to działanie "chwilowe", ponieważ cały program wymaga reformy.

Skoro jednak wiadomo, że program jest potrzebny w Polsce, to czy zawieszanie go ma sens? Czy reforma nie mogła zostać przygotowana równolegle? - To tak jakby zwolnić na przykład obywateli z płacenia podatków w trakcie reformy systemu podatkowego, albo przestać wypłacać środki z ZUS na czas jego reformy - tłumaczy Agnieszka Warso-Buchanan. - Wydaje się, ze zawieszenie tego programu w trakcie jego realizacji stoi pod dużym znakiem zapytania - ocenia ekspertka.

- Oficjalnie Ministerstwo Klimatu i Środowiska mówi o ok. trzech miesiącach do ponownego uruchomienia programu. Niestety nie mamy żadnej konkretnej daty. Pracownicy administracji też wskazują na to, że nie ma spójnej narracji dlaczego program został zawieszony i zrobiono to tak nagle - dodaje Olga Wdowiczak. - Ministerstwo wskazuje, że to może być trzy, cztery miesiące, oficjalnie na wiosnę. Natomiast umówmy się: nie mówi nam to za wiele - ocenia.

***

Tytuł audycji: Górska o Klimacie
Prowadzi: Paulina Górska
Gościnie: Olga Wdowiczak (lekarka, specjalistka ds. zdrowia środowiskowego, Health and Environmental Alliance), Agnieszka Warso-Buchanan (radczyni prawna, fundacja ClientEarth. Prawnicy dla Ziemi)
Data emisji: 9.12.2024
Godzina emisji: 14.05

qch

Polecane