Pojazdy autonomiczne - marzenia przekształcone w rzeczywistość
2024-12-09, 13:12 | aktualizacja 2024-12-10, 11:12
Ludzkość marzy o autonomicznych pojazdach od dziesięcioleci, a nawet od stuleci. Na początku były to futurystyczne wizje, z czasem nabierały jednak realnych kształtów. Miejscem na mapie Polski, gdzie marzenie stają się rzeczywistością jest Sieć Badawcza Łukasiewicz - Przemysłowy Instytut Motoryzacji (Łukasiewicz - PIMOT). Audycja powstała we współpracy z Siecią Badawczą Łukasiewicz - nauka dla biznesu, nauka dla społeczeństwa.
Na pierwszy rzut oka autonomiczny samochód nie różni się niczym od innych pojazdów widzianych na ulicy. Jednak sekret tkwi w szczegółach, a konkretnie w dobrym planie.
Posłuchaj
Od projektu, do efektu
Marzenia powoli stają się rzeczywistością, a samochody autonomiczne, które jeszcze nie tak dawno wydawały się być tylko melodią przyszłości, nabierają realnego kształtu.
- Opracowując projekt autonomicznego pojazdu, zaczynamy od pracy teoretycznej. Projektujemy odpowiednie systemy, w zależności od przeznaczenia pojazdu - mówi Patryk Szwajkowski z Sieci Badawczej Łukasiewicz - Przemysłowego Instytutu Motoryzacji.
- Jak już mamy gotowe rozwiązania, zaczynamy je testować. Najpierw w środowisku symulacyjnym, weryfikujemy błędy i wprowadzamy poprawki. Później implementujemy te systemy do pojazdów rzeczywistych. Weryfikujemy czy system radzi sobie w danych warunkach. Etapem końcowym są testy w środowisku rzeczywistym - na drodze publicznej lub w jakiejś hali produkcyjnej - dodaje.
Przeczytaj także
- Woda pozyskiwana z mgły? Tak robią w Peru i... w Polsce
- W poszukiwaniu nowych źródeł energii - kukurydza, a może latawce?
- Pożyteczna "meduza" ma dostarczać dane do oceny stanu wód polskich rzek i jezior
Nie tylko autonomiczne samochody
Pod koniec listopada ubiegłego roku w Jaworznie odbyły się pierwsze testy na drodze publicznej, pojazdu autonomicznego opracowanego przez naukowców z Łukasiewicz – PIMOT. Wypadły bardzo obiecująco. W planach są już kolejne testy.
- Naszym drugim projektem jest system do autonomicznych platform. - mówi Katarzyna Kijania z Sieci Badawczej Łukasiewicz - Przemysłowego Instytutu Motoryzacji. - Tworzymy system, który umożliwi implementację odpowiednich czujników na te platformy, żeby były one w stanie poruszać się w obszarze wokół hal magazynowych i produkcyjnych. Tworzymy także interfejs monitorowania wszystkich pracujących autonomicznie robotów - dodaje.
Audycja powstała we współpracy z Siecią Badawczą Łukasiewicz - nauka dla biznesu, nauka dla społeczeństwa.
***
Tytuł audycji: Piknik Naukowy
Prowadzi: Monika Suszek
Data emisji: 9.12.2024
Godzina emisji: 10.34
dm