Na krawędzi świata i życia: audioserial o polskich dzieciach w Nowej Zelandii
2024-10-01, 10:10 | aktualizacja 2024-11-02, 09:11
Polskie Radio i Instytut Pileckiego zapraszają audioserial Martyny Wojtkowskiej „W Nowej Zelandii zaczyna się dzień. Opowieść o dzieciach z Pahiatua”, który upamiętnia 80. rocznicę przybycia polskich sierot do Nowej Zelandii. To poruszająca historia dzieci, które w czasie II wojny światowej znalazły schronienie na końcu świata, po traumatycznych przeżyciach na zesłaniu w ZSRR.
- To konfrontacja wielkiej historii z osobistymi losami. Opowieść o utracie domu, próbach odnalezienia się w nowym miejscu, zapomnianym rozdziale XX wieku, ukazanym z nowej, współczesnej perspektywy – mówi Bartosz Panek, redaktor naczelny Studia Reportażu Polskiego Radia.
Pierwszy odcinek audioserialu „Dom z widokiem” przenosi słuchaczy do Pahiatua, gdzie Janek, jeden z bohaterów, przeciwstawia się losowi, by zostać milionerem. Serial wzbogacony jest o unikalne materiały archiwalne oraz oryginalną muzykę skomponowaną przez Artura Giordano, który wykorzystał tradycyjne motywy maoryskie, oddając klimat Nowej Zelandii.
Premiera odbyła się 31 października o godz. 18:00 w Muzycznym Studiu Polskiego Radia im. Agnieszki Osieckiej przy Myśliwieckiej 3/5/7 w Warszawie. Po odsłuchu pierwszego odcinka odbyła się dyskusja „Dzieci i wojna”, która poruszyła temat współczesnych dzieci-uchodźców i problemów, z jakimi mierzą się w Polsce.
Pierwszy odcinek zostanie wyemitowany na antenie radiowej Trójki 11 listopada o godz. 20:05 w audycji „Klub Trójki. Audiodokument”. Kolejne odcinki będą dostępne na platformie podcastowej Polskiego Radia oraz stronie Instytutu Pileckiego.
Audioserial został wyprodukowany we współpracy Polskiego Radia i Instytutu Pileckiego.
mat.prasowe/id