"Koncert Chopinowski". Kompozycje Chopina w wykonaniu Nelsona Freirego. Część 1 i 2 [POSŁUCHAJ]

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Koncert Chopinowski". Kompozycje Chopina w wykonaniu Nelsona Freirego. Część 1 i 2 [POSŁUCHAJ]
W "Koncercie Chopinowskim" wysłuchaliśmy Nokturnów Fryderyka Chopina w wykonaniu Nelsona FreiregoFoto: Thierry Martinot / Bridgeman Images – RDA / Forum

W dwóch audycjach usłyszeliśmy poematy nocy autorstwa Fryderyka Chopina w wykonaniu Nelsona Freirego. Zmarły w 2021 roku brazylijski artysta jest uważany za jednego z najwybitniejszych pianistów XX wieku. Adam Rozlach przypomniał Nokturny z opusów 9, 15, 27 i 32 (19.11) oraz 37, 48, 55 i 62 (26.11) w interpretacji Freirego nagrane w 2009 roku.

  • Nelson Freire (1944-2021) jest uważany za jednego z najwybitniejszych pianistów XX wieku. Muzyk koncertował w 70 krajach, pod batutą światowej sławy dyrygentów.
  • W "Koncercie Chopinowskim" wyemitowanym na antenie 19 listopada Adam Rozlach zaprezentował Nokturny z opusów 9, 15, 27 i 32 zarejestrowane przez Freirego w 2009 roku.
  • W "Koncercie Chopinowskim" wyemitowanym na antenie 26 listopada Adam Rozlach zaprezentował Nokturny z opusów 37, 48, 55 i 62 zarejestrowane przez Freirego w 2009 roku.

Nelson Freire urodził się w październiku 1944 roku. Początkowo kształcił się pod kierunkiem Nisy Obino i Lúcii Blanco. W 1957 roku uczestniczył w pierwszym międzynarodowym konkursie w Rio de Janeiro, gdzie zdobył stypendium na naukę w Wiedniu u Brunona Seidlhofera. Pianistyczna i koncertowa kariera Freirego zaczęła się dwa lata później; występował w 70 krajach świata, pod batutą takich dyrygentów jak m.in. Pierre Boulez, Riccardo Chailly, David Zinman, Kurt Masur, Charles Dutoit, André Previn, Valery Gergiev, Seiji Ozawa, Lorin Maazel i sir Colin Davis.

Za swoje albumy Nelson Freire otrzymał wiele nagród, z Diapason d'Or na czele; był także nominowany do nagrody Grammy za płytę z muzyką Fryderyka Chopina. Wydawnictwo, które usłyszeliśmy w audycji, brazylijski pianista zarejestrował na Steinwayu w grudniu 2009 roku w Liverpoolu. Album wydano dopiero rok później.

- Freire gra te Nokturny z wielką subtelnością i kulturą. Do tego potrafi grać je z niesłychaną lekkością, naturalnym czarem i powabem. Ciągle jakby przypomina nam, że są to poematy nocy, które mają nas przenosić w świat nocnych przeżyć, uczuć - opowiadał Adam Rozlach. - Zawsze jest to szczere granie, do tego osiągane niezwykle pięknymi kolorami brzmienia instrumentu - dodał prowadzący "Koncertu Chopinowskiego".

Najczęściej czytane

Posłuchaj

49:02
"Koncert Chopinowski". Kompozycje Chopina w wykonaniu Nelsona Freirego. Cz. 1 (Koncert Chopinowski/Jedynka)
+
Dodaj do playlisty
+

Posłuchaj

49:41
"Koncert Chopinowski". Kompozycje Chopina w wykonaniu Nelsona Freirego. Cz. 2 (Koncert Chopinowski/Jedynka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Prowadził: Adam Rozlach

Data emisji: 19.11.2023; 26.11.2023

Godzina emisji: 22.04

qch/kh

Polecane