Centrum Sztuki Osadzonych w Krzywańcu. Czy resocjalizacja przez sztukę jest możliwa?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Centrum Sztuki Osadzonych w Krzywańcu. Czy resocjalizacja przez sztukę jest możliwa?
Festiwal Sztuki Osadzonych w Zakładzie Karnym w KrzywańcuFoto: (lm/dw) PAP/Lech Muszyński

Centrum Sztuki Osadzonych otwarto na terenie Zakładu Karnego w Krzywańcu pod koniec października. To pierwsza w Polsce instytucja tego typu. O jej początkach, założeniach i działalności rozmawialiśmy w "Kulturalnej Jedynce" z inicjatorką, Agnieszką Bresler. 

  • Pod koniec października na terenie Zakładu Karnego w Krzywańcu otwarto Centrum Sztuki Osadzonych.
  • To pierwszy w Polsce ośrodek sztuki na terenie więzienia. Wcześniej przez dwa lata organizowano tam działalność artystyczną dla ponad 200 osadzonych.
  • Efektem tej działalności były spektakle teatralne, koncerty, tomik poezji i audycje radiowe.

Czym jest Centrum Sztuki Osadzonych?

Centrum Sztuki Osadzonych to miejsce, którego misją jest przywracanie osobom osadzonym poczucia sprawczości. To pierwszy ogólnopolski ośrodek wymiany doświadczeń i rozwoju metod z zakresu resocjalizacji przez sztukę współtworzony przez więźniów. Pod koniec października w Zakładzie Karnym w Krzywańcu odbył się Festiwal Sztuki Osadzonych. Był on podsumowaniem dwuletniej działalności grup teatralnych, literackich i muzycznych. 

Posłuchaj

22:04
Centrum Sztuki Osadzonych w Krzywańcu. Czy resocjalizacja przez sztukę jest możliwa? (Kulturalna Jedynka/Jedynka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Jak powstawało Centrum Sztuki Osadzonych w Krzywańcu?

Agnieszka Bresler podkreśla, że teatrem w więzieniu zajmuje się od dziewięciu lat. Choć pracowała również w innych jednostkach karnych na terenie całego kraju, Krzywaniec "okazał się miejscem szczególnym". - To miejsce bardzo otwarte na tego typu oddziaływania resocjalizacyjne - przekonuje gość "Kulturalnej Jedynki" i dodaje, że mniejsze projekty realizowane były tam od roku 2017. 

Kiedy okazało się, że na terenie więziennym znajduje się budynek ze sceną widowiskową i z widownią mogącą pomieścić ok. 200 osób, Agnieszka Bresler postanowiła przekształcić znajdujący się tam warsztat napraw w Ośrodek Sztuki. Dziś osadzeni zajmują się również obsługą techniczną spektakli. - W ramach centrum prowadzimy kurs zawodowy na technika oświetleniowca. Do tej pory pięć osób u nas taki kurs ukończyło - zaznacza.


Fb/Kolektyw Kobietostan

Czytaj też:

Sztuka szansą na resocjalizację

Rozmówczyni Magdy Mikołajczuk nie ma wątpliwości, że sztuka może pomóc w powrocie do społeczeństwa również osobom skazanym za najcięższe przestępstwa. - Przestrzeń resocjalizacji poprzez sztukę pozwala tym ludziom odkryć samych siebie na nowo. Pozwala odkryć w sobie potencjały, o których nie wiedzieli. Pozwala odkryć w sobie talenty i sprawczość, która jest jakością deficytową w przestrzeni więzienia - analizuje Bresler. 

Dodaje, że mamy do czynienia z ludźmi, którzy "powrócą współtworzyć nasze społeczeństwo". Po opuszczeniu zakładu karnego muszą więc znaleźć drogę dla siebie. - Dla mnie budowanie pomostu powrotnego do społeczeństwa jest ideą resocjalizacji. Wydaje mi się, że sztuka może odegrać tu ogromne znaczenie - przekonuje gość Jedynki. Dodaje, że w więzieniach mamy do czynienia z pełnym przekrojem społeczeństwa. 

W audycji również:

- wspomnienie zmarłego aktora, Macieja Damięckiego, 

- recenzja "Burzy" w Teatrze Jaracza w Łodzi, w reżyserii i ze scenografią czeskich twórców, którzy chcieli wydobyć komediowy charakter sztuki Szekspira.

---

***

Tytuł audycji: Kulturalna Jedynka

Prowadziła: Magdalena Mikołajczuk

Gość: Agnieszka Bresler (Stowarzyszenie Kolektyw Kobietostan)

Data emisji: 19.11.2023 r. 

Godzina emisji: 23.10

mg

Polecane