Młodzieżowe Słowo Roku 2023. Jak wygląda finałowa dwudziestka?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Młodzieżowe Słowo Roku 2023. Jak wygląda finałowa dwudziestka?
Już wkrótce internauci wybiorą Młodzieżowe Słowo Roku 2023Foto: Ground Picture/shutterstock

Poznaliśmy finałową dwudziestkę słów w plebiscycie PWN na Młodzieżowe Słowo Roku 2023. Teraz internauci zdecydują, jakiemu wyrazowi bądź skrótowi przypadnie ten zaszczytny tytuł. Jakie słowa cieszą się największą popularnością wśród młodzieży? O tym Karolina Rożej z Programu 1 Polskiego Radia i Maciej Sampolski z Polskiego Radia Kierowców.

  • Internauci zgłosili blisko 18 tysięcy słów, z których wybrane zostanie Młodzieżowe Słowo Roku 2023. Do finałowej dwudziestki przeszło 20 słów.
  • Nad wyborem finalistów pracowało jury w składzie: prof. dr hab. Anna Wileczek (Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach), prof. dr hab. Marek Łaziński (Uniwersytet Warszawski), prof. dr hab. Ewa Kołodziejek (Uniwersytet Szczeciński), Bartek Chaciński (Polityka).
  • Jurorów wspierał zespół doradczy nastolatków z Obserwatorium Języka i Kultury Młodzieży UJK, a także przedstawiciele PWN.
  • Na Młodzieżowe Słowo Roku 2023 można głosować do 30 listopada do godz. 12.00. Wyniki plebiscytu poznamy na początku grudnia.

Maciej Sampolski z Polskiego Radia Kierowców i Karolina Rożej z Programu 1 Polskiego Radia wyjaśnili w "Ekspresie Jedynki" znaczenie słów, które dostały się do finału na Młodzieżowe Słowo Roku. Ostatecznie jest ich nie 20, a 19. Wydawnictwo PWN zdecydowało się wycofać z organizowanego przez siebie plebiscytu słowo "kys". Uznano je za zbyt kontrowersyjne.

Bambik, baza, bratku lub bruh, cringe, delulu

Bambik: osoba, którą określa się jako słabą i bez umiejętności. Wzięło się to z języka graczy. To, że ktoś jest bambikiem, oznacza, że ma słaby ekwipunek czy słabo rozwiniętoą postać.

Baza: może oznaczać aprobatę dla tego, co ktoś mówi. Można też powiedzieć, że to, co ktoś mówi, jest zbazowane, czyli krótko mówiąc: "dobrze chłop gada".

Bratku lub bruh: czyli po prostu bracie.

Cringe: żenada albo obciach.

Delulu: wywodzi się ze środowiska fanów K-popu, czyli koreańskiego popu. Słowo wykształcili fani. Jest to zapożyczenie z angielskiego i oznacza osobę bezgranicznie zakochaną w swoim idolu, która myśli, że ten idol odwzajemnia miłość. O takiej osobie mówi się, że jest delulu. Możemy też używać w kontekście tego, że żyjemy w jakiejś fantazji nawet na swój temat.


Posłuchaj

7:20
Młodzieżowe Słowo Roku 2023. Jak wygląda finałowa dwudziestka? (Ekspres Jedynki)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Drilowiec, FR, git, IMO

Drilowiec: to osoba, która słucha drilu, czyli odnogi muzyki rap albo jest drilowcem, który ubiera się raczej w takie dresowe, dość drogie i w ciemnych kolorach ubrania.

FR: for real z angielskiego, chyba nie da się prościej.

Git: funkcjonuje w młodzieżowym słowniku od zarania dziejów. Po prostu super, fajnie… Można też kojarzyć z więziennym językiem.

IMO: in my opinion, czyli moim zdaniem.

LOL, NPC, odklejka, oporowo, rel

LOL: to wielki powrót tego słowa. Mówi więcej niż tysiąc słów. Nie oznacza tylko śmiechu, może oznaczać też zażenowanie.

NPC: osoba, która zachowuje się w bardzo ograniczony sposób. Można powiedzieć, że nawet w taki mechaniczny. Zachowuje się jak ktoś wygenerowany komputerowo, np. jak postać, którą gracz nie steruje w grze. Taki szarak.

Odklejka: coś, co jest odklejone od rzeczywistości.

Oporowo: bardzo albo dużo.

Rel: gdy ktoś coś opowiada i piszemy rel, tzn. że utożsamiamy się z tym, co ktoś mówi.

Rizz, side-eye, sigma, slay, zgerypała

Rizz: umiejętność robienia wrażenia.

Side-eye: spojrzenie z ukosa. Może mówić więcej niż tysiąc słów. Wyraża bardziej negatywne emocje.

Sigma: to bardziej odniesienie do mężczyzny, który zachowuje się w bardzo męski sposób i wpisuje się w kanon typowego mężczyzny. Np. chodzi po lesie, jest surwiwalowcem i potrafi rozpalić ognisko.

Slay: zwykle w podpisach zdjęć. Mówisz komuś od razu, że bardzo dobrze wyglądasz na tym zdjęciu.

Zgerypała: etymologia tego słowa jest bardzo ciekawa, bo opiera się na serialu z młodzieżą w tle. Oznacza w wolnym tłumaczeniu jedynkę z geografii. Tutaj wyraża złą decyzję albo porażkę.

Najczęściej czytane

***

Tytuł audycji: Ekspres Jedynki

Prowadziła: Karolina Rożej

Materiał: Maciej Sampolski

Data emisji: 16.10.2023 

Godzina emisji: 16.19

DS/qch

Polecane