Kultura Dong Son. Skarby narodowe Wietnamu
2023-11-16, 20:11 | aktualizacja 2023-11-17, 12:11
Niemal sto lat temu, w 1924 roku, w miejscowości Dong Son w północnym Wietnamie odkryto cmentarzysko z bogatymi darami grobowymi. Największymi skarbami okazały się wyroby z brązu. W następnych dziesięcioleciach naukowcy odsłonili ponad sto podobnych stanowisk. Nieznaną dotychczas kulturę badacze określili mianem Dong Son.
- Kultura Dong Son zdefiniowana została w 1924 roku w północnym Wietnamie. Jej nazwa pochodzi od miejscowości Dong Son, w której prowadzono pierwsze prace archeologiczne.
- Była to społeczność wyspecjalizowana przede wszystkim w metalurgii. Wytwarzano broń, narzędzia rolnicze, przedmioty użytkowe i biżuterię z brązu. Do najsłynniejszych wyrobów należą bębny całkowicie wykonane z metalu.
- - Ich funkcja nie jest do końca zdefiniowana, aczkolwiek wśród wietnamskich naukowców utrzymuje się, że pełniły one funkcję instrumentów muzycznych - powiedziała w "Eurece" archeolog i orientalistka z Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie Katarzyna Czapska.
- - Niezależnie od tego, jak nazwiemy te obiekty, na pewno były one ważne dla kultury Dong Son. Pełniły funkcję symbolu władzy nadanej danemu wodzowi - wyjaśniła gość radiowej Jedynki.
Kultura Dong Son zdefiniowana została w 1924 roku w północnym Wietnamie. Jej nazwa pochodzi od miejscowości Dong Son, w której prowadzono pierwsze prace archeologiczne. Była to społeczność wyspecjalizowana przede wszystkim w metalurgii. Wytwarzano broń, narzędzia rolnicze, przedmioty użytkowe i biżuterię z brązu.
- Współcześni Wietnamczycy bardzo mocno wiążą swoją historię i pochodzenie z kulturą Dong Son, którą datujemy nawet na VIII wiek p.n.e. W kulturze Wietnamu współczesnego to jest żywa tradycja, którą nie tylko wietnamski rząd, ale także społeczność, wiąże ze swoimi przodkami.
Mówiąc o kulturze Dong Son mówimy o praprzodkach współczesnych Wietnamczyków - powiedziała w audycji "Eureka" archeolog i orientalistka z Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie Katarzyna Czapska.
Skarby narodowe Wietnamu
Do najsłynniejszych wyrobów kultury Dong Son należą bogato zdobione bębny całkowicie wykonane z metalu. Co ciekawe, zabytki te zyskały miano bębnów na początku XX wieku, choć z muzykologicznego punktu widzenia nie są klasycznym przykładem tego typu instrumentu. Jakie zatem pełniły funkcje w starożytności?
- One do dziś budzą ogromną ciekawość wśród badaczy - zauważyła gość radiowej Jedynki. - Ich funkcja nie jest do końca zdefiniowana, aczkolwiek wśród wietnamskich naukowców utrzymuje się, że pełniły funkcję instrumentów muzycznych - wskazała.
- W całej ikonografii kultury Dong Son nie pojawia się ani jedno przedstawienie, które by potwierdzało, że te przedmioty były wykorzystywane jako instrumenty muzyczne - przyznała.
- Bęben to nazwa umowna tych obiektów. One swoim kształtem przypominają bęben. Nie mają jednak elastycznej membrany. Mamy metalową płytę rezonansową. Według terminologii muzykologicznej tego typu przedmioty są nazywane gongami głębokimi - wyjaśniła.
Gość "Eureki" podkreśliła, że niezależnie od tego, jak nazwiemy te zabytki, na pewno były one ważne dla kultury Dong Son. - Społeczeństwo Dong Son było podzielone na pomniejsze grupy, które miały system hierarchiczny władzy. Te bębny pełniły funkcję symbolu władzy nadanej danemu wodzowi - wytłumaczyła. - W pewnym momencie stały się przedmiotem użytku codziennego - dodała.
Posłuchaj
Poza tym w audycji:
Do Poznania przyjechał niedawno Takao Makino - japoński konserwator specjalizujący się w renowacji posągów Buddy. Ma przywrócić do świetności obiekt znajdujący się w tamtejszym Muzeum Narodowym.
XII-wieczny posąg Buddy jest w Poznaniu już od ponad stu lat, ale od zakończenia II wojny światowej nie był prezentowany publiczności ze względu na swój stan zachowania.
O historii tej cennej rzeźby oraz o specyfice wyzwań konserwatorskich związanych z renowacją tego obiektu opowiedziała Joanna Kokoć z Pracowni Konserwacji Zabytków Etnograficznych Muzeum Narodowego w Poznaniu.
***
Tytuł audycji: Eureka
Prowadziła: Katarzyna Kobylecka
Goście: Katarzyna Czapska (archeolog i orientalistka z Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie) i Joanna Kokoć (Pracownia Konserwacji Zabytków Etnograficznych Muzeum Narodowego w Poznaniu)
Data emisji: 16.11.2023 r.
Godzina emisji: 19.30
kk/pj