"Wieczór z historią": muzycznie o listopadowych rocznicach

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Wieczór z historią": muzycznie o listopadowych rocznicach
Jan Matejko, Autoportret, 1892, Muzeum Narodowe w WarszawieFoto: Domena publiczna/CC0

Tym razem "Wieczór z historią" przypomniał nam o najważniejszych dla Polaków datach listopadowych, zwłaszcza o Dniu Zadusznym i Narodowym Święcie Niepodległości. Ale nie tylko... 

Rocznica śmierci Jana Matejki

Dokładnie 1 listopada obchodziliśmy 130. rocznicę śmierci wielkiego malarza-patrioty Jana Matejki. Zawdzięczamy mu nie tylko malowany poczet książąt i królów polskich, ale również wizualizację wielu wybitnych Polaków - od Stańczyka po Kopernika. Artysta uwiecznił także na płótnie największe zwycięstwa naszego kraju, w tym hołd pruski czy zwycięstwo pod Wiedniem. - Jan Matejko dokumentował też błędy i porażki władców Rzeczypospolitej, a jego obrazy po dziś dzień inspirują wielu twórców - przypomniał prowadzący audycję Lech Makowiecki.

Listopadowe wspomnienie wybitnych Polaków

W listopadzie obchodzimy także rocznicę śmierci Artura Franciszka Michała Oppmana, ps. Or-Ot. Zmarły 4 listopada 1931 roku poeta okresu Młodej Polski był autorem m.in. słynnego "Orlątka". Jego dziadek walczył w powstaniu listopadowym, a ojciec w powstaniu styczniowym.

6 listopada 1944 roku zmarła z kolei pisarka Maria Rodziewiczówna, autorka głośnej znów powieści "Dewajtis", spopularyzowanej serialem telewizyjnym o tym samym tytule. 

18 listopada 1860 roku na świat przyszedł Ignacy Jan Paderewski, wirtuoz fortepianu i polityk, jeden z ojców założycieli II RP. Siedem lat później, 7 listopada, urodziła się Maria Skłodowska-Curie - nasza podwójna noblistka.

11 listopada - Święto Niepodległości

Niewątpliwie najważniejszą w tym miesiącu datą dla Polaków jest 11 listopada, czyli Święto Niepodległości. Tego dnia, w 1918 roku, Niemcy podpisali akt kapitulacji kończący I wojnę światową, a jednocześnie trwający 123 lata okres, kiedy ziemie Rzeczpospolitej były podzielone między zaborców.

Zobacz także:

W audycji Lech Makowiecki przypomniał także o tragicznych rocznicach, jakie przypadają na przedostatni miesiąc roku. 6 listopada 1939 roku Niemcy przeprowadzili na Uniwersytecie Jagiellońskim tzw. Sonderaktion Krakau, w wyniku czego 184 profesorów UJ znalazło się w obozie koncentracyjnym Sachsenhausen. Z kolei 4 listopada 1794 roku Rosjanie dokonali straszliwej masakry na warszawskiej Pradze. Podczas tego bestialskiego aktu kozacy wymordowali ok. 20 tysięcy bezbronnej ludności cywilnej.

Przypomnieliśmy także o rocznicy urodzin pułkownika Łukasza Cieplińskiego, ps. "Pług" (26 listopada 1913 r.). We wrześniu 1939 roku, w walkach pod Witkowicami, w pojedynkę, przy pomocy działka ppanc. zniszczył 6 niemieckich czołgów i dwa wozy dowódcze. Potem, już w AK, zorganizował sprawny wywiad i kontrwywiad, zlikwidował 300 konfidentów i kolaborantów gestapo, uruchomił fabrykę broni. Jego oddział przechwycił i dostarczył aliantom części pocisków V-1 i V-2. I za to wszystko - już po wojnie - Ciepliński skazany został przez komunistów na 5-krotną karę śmierci… 

A o historii zaśpiewali nam bardowie: Jacek Kaczmarski, Jacek Kowalski, Andrzej Kołakowski, Ryszard Makowski, Maciej Wróblewski, Ryszard Wolbach, raperzy "Basti" i "Bosski", zespoły Soul Sanok, Horytnica i inni.


Posłuchaj

48:18
Muzycznie o listopadowych rocznicach (Wieczór z historią/Jedynka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Wieczór z historią

Prowadził: Lech Makowiecki

Data emisji: 14.11.2023 r. 

Godzina emisji: 0.10

qch

Polecane